15. Határozott integrál

Néhány, a határozott integrál fogalmára vezető probléma.
Definíció:A határozott integrál definíciója.
Az alábbi animációban az függvény Riemann-integrálját (a függvény görbe alatti területet) és közelítő összegeit láthatjuk egyre finomabb egyenletes felosztásokon a intervallumon.
bmkFigs/anim/rintdef.gif -- not found

Tétel:
Tétel:
Megjegyzés:
Tétel:Newton-Leibniz formula. Ha integrálható az zárt intervallumon, primitív függvénye -nek az nyílt intervallumon és folytonos az zárt intervallumon, akkor
azaz az integrál megegyezik a primitív függvény megváltozásával.
A határozatlan és a határozott integrálról eddig mondottak szerint minden folytonos függvény integrálja kiszámítható a Newton-Leibniz formula segítségével. Persze csak akkor, ha az adott folytonos függvénynek ki tudjuk számolni a primitív függvényeit. Sajnos könnyen előfordulhat, hogy nem így van, például az függvény ugyan folytonos, de a primitív függvénye nem elemi függvény, azaz nem fejezhető ki az eddig megismert függvények segítségével.

A primitív függvény keresésénél megismert módszerekkel (parciális integrálás, integrálás helyettesítéssel) és a Newton-Leibniz formula segítségével számoljuk ki általában a határozott integrálokat. De sok esetben az oda és vissza helyettesítés egyikétől megszabadulhatunk, ha nem csak a függvény alakítjuk át a helyettesítéses integrálban, hanem az integrál határait is.
Tétel:Integrál transzformáció. Ha folytonos az intervallumon, folytonosan deriválható függvény és és , akkor
A fenti képlet előnye, hogy nem kell ismernünk a helyettesítő függvény inverzét, elég ha a és pontokat meghatározzuk.

Néha szigorúan csökkenő helyettesítést szeretnénk alkalmazni. Ilyenkor és , azaz a "határok" felcserélődnek. Hogy ezt a problémát megszüntessük, újra definiáljuk a határozott integrált, ha az integrálás "alsó" határa nagyobb vagy egyenlő az integrálás "felső" határánál:
Definíció:

15.1. Feladatok

Számítsuk ki a következő határozott integrálokat, ha léteznek!
Határozzuk meg a következő határozott integrálokat helyettesítéssel!